środa, 30 listopada 2011

alkoholizm

Jak już napisałam w poprzednim poście, alkoholizm to trudny temat. Na dobrą sprawę, to długą chwilę zajęło mi zastanowienie się nad tym od czego zacząć. Jest to o tyle trudny temat, co również bardzo rozległy i skomplikowany, któremu często towarzyszą inne zaburzenia. To temat, w którym nic nie jest proste i nic nie jest łatwe. Na początek więc chyba najkrótsze określenie czym jest alkoholizm.

Alkoholizm (uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa, choroba alkoholowa) to zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.*

Objawy uzależnienia

Aby móc mówić o uzależnieniu od alkoholu muszą wystąpić minimum trzy z poniższych objawów. Do objawów należą:

  1. Silna natrętna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholowy)
  2. Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu).
  3. Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.
  4. Objawy abstynencyjne (drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk).
  5. Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu).
  6. Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców.
  7. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań.
  8. Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego.

Współwystępowanie z innymi problemami i skutki

Poniżej znajdują się problemy, z jakimi spotykają się alkoholicy. Obok podany jest procent alkoholików, których dotyczy dany problem (na podstawie badania Programu Aktywizacji Placówek Odwykowych):
  • Zaburzenia życia rodzinnego – 94%
  • Problemy w kontaktach z ludźmi – 84%
  • Problemy finansowe – 82%
  • Przemoc wobec bliskich – 57%
  • Problemy z prawem (karalność) – 51%
Przewlekły alkoholizm prowadzi do chorób psychicznych, ciężkich schorzeń wątroby, nerek, żołądka, serca itd. Zwiększa przestępczość, sprzyja szerzeniu się chorób wenerycznych i ujemnie wpływa na potomstwo. Nadużywanie alkoholu jest powodem powstawania problemów w rodzinach oraz ich rozpadu.


* informacja podana za http://wikipedia.pl/ - użyłam tego źródła nie jako najbardziej miarodajnego, czy wiarygodnego, ale przez wzgląd na najbardziej skondensowany, choć miejscami niepełny, opis. Opis problemu alkoholowego sukcesywnie uzupełniany będzie w postach, a teraz to kwestia rozpoczęcia tematu, znalezienia początku drogi.  

2 komentarze:

  1. powiem tak
    jestem córką alkoholika ( do 6 roku życia umilał mi je a potem Mama spakowała nas i zamieszkaliśmy osobno )co mu nie przeszkadzało przychodzić i robić awantur.można powiedzieć że moje dzieciństwo nie było łatwe ale moje rodzeństwo miało wtedy 13 i 14 lat i na nich awantury ojca miały bardzo duży wpływ.Mama starała się nas chronić ale kiedyś nie było telefonów by zadzwonić na policję trzeba było przeczekać aż się zmęczy i pójdzie lub jakiś sąsiad pogoni go .Życie z alkoholikiem nie jest łatwe.Na szczęście nie widzę wśród znajomych takiego problemu ( mam tu na myśli nasze pokolenie ) ale przyjdę i poczytam nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza będzie mi potrzebna

    OdpowiedzUsuń
  2. Zmorka myślę, że dziś nie jest to mniejszy problem niż był kiedyś, dziś jest po prostu pilniej strzeżony, ciszej prowadzony, ale nie mniej istotny i nie mniej realny.

    Cieszę się, że Tobie udało się odejść we własne życie od tego problemu i podziwiam Twoją mamę, bo moja nie miała na to dość siły i, cóż, to ja jestem z rodzeństwa najstarsza...

    OdpowiedzUsuń